فرید ملکی (رزیم غذایی مانع افسردگی

رژیم غذایی مدیترانه ای مانع از ابتلا به افسردگی می شود
محققان اسپانیاییمی گویند: رژیم غذایی مدیترانه ای که از بروز بیماری قلبی و سرطان پیشگیری می کند،می تواند مانع از ابتلا به افسردگی نیز شود.
به گزارشخبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،این پژوهشگران دریافتندافرادی که از رژیم های غذایی سرشار از سبزیجات، میوه و غلات و روغن زیتون وهمچنینمقادیر اندک گوشت قرمز استفاده می کنند، ۳۰ درصد کمتر از سایرین به افسردگی مبتلامی شوند.
در این مطالعه ۱۰ هزار و ۹۴ فرد بزرگسال سالم طی چهار سال مورد بررسیقرار گرفتند.
نتایج این تحقیقات در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شدهاست.
این افراد از نظر جسمی فعال ترند و جدب انرژی در آنها بیشتر است.
محققاندر بررسی های تکمیلی خود، ۴۸۰ مورد جدید ابتلا به افسردگی شامل ۱۵۶ مرد و ۳۲۴ زن راشناسایی کردند.
پژوهشگران دریافتند کسانی که بیشترین تابعیت را از الگوی تغذیهمدیترانه ای داشتند ۳۰ درصد کمتر به افسردگی مبتلا شدند.
میگوئل مارتینز گونزالساستاد دانشگاه ناوارا با اشاره به اینکه این نتایج باید در بررسی های طولانی تر وبا داوطلبان بیشتری تایید شود.
وی افزود: با این حال ارتباط معکوس نیرومند بینرژیم غذایی مدیترانه ای و افسردگی در این مطالعه کشف شده است.
وی با تاکید براهمیت رژیم غذایی مدیترانه ای در کاهش عوامل خطرساز در بروز ببیماری های قلبی وعروقی افزود: همین پروتئین های التهابی در افراد مبتلا به افسردگی نیز افزایش مییابد.
رژیم مدیترانه ای اصیل متشکل از غذاهایی است که در ابتدای دهه ۶۰ درمناطقی چون جنوب ایتالیا و بخش هایی از یونان معمول بود.
این الگوی غذایی دردیگر مناطق پرورش زیتون در مدیترانه مثل بخش هایی از فرانسه، لبنان، پرتقال،اسپانیا، سوریه، تونس و ترکیه نیز معمول است.
پیش از این نیز متخصصان دریافتهبودند که رژیم غذایی مدیترانه ای عمر را افزایش می دهد. نتیجه مطالعه ای که درسالهای۱۹۹۲و ۲۰۰۳ روی ۷۴ هزار و ۶۰۷ مرد و زن بالای۶۰ سال که سابقه بیماری قلبی،سکته مغزی یا سرطان نداشتند صورت گرفت، نشان داد ۷ درصد میزان مرگ و میر این افرادکاهش یافت.رژیم غذایی مدیترانه، رژیمی است که در آن از میوه، سبزی، لبنیات و ماهیبه وفور استفاده می شود.
در تحقیقاتی دگیر معلوم شده بود که رژیم مدیترانه ایبرای بیماران دیابتی مفیدتر است. طبق تحقیقات مشخص شده است که رژیم مدیترانه ای نه

/ 0 نظر / 22 بازدید