فرید ملکی (بزرگترین کارخانه شیرینی سازی

بزرگ ترین کارخانه شیرینی سازی جهان

شرکت «کرفت فود» (Kraft Food) بزرگ ترین کمپانی شیرینی سازی، مواد غذایی و نوشیدنی است که دفتر مرکزی آن در ایلینویز آمریکا واقع شده و برندهای مختلفی را در بیش از 155 کشور بازاریابی می کند. دفتر مرکزی اروپایی این شرکت، در نزدیکی زوریخ سوئیس واقع شده است. حدود40 برند تولید شده توسط کرفت، بیش از صد سال سابقه دارند.

11 برند برتر آن که سالانه یک میلیارد دلار برای شرکت درآمد ایجاد می کنند، شامل کرفت، کادبری، اسکار مایر، مکسول هاوس، نابیسکو، اورئو، پنیر خامه ای فیلادلفیا، جیکوبز، میلکا، پتی بور و تریدنت می باشند. کرفت که یک شرکت سهامی عام مستقل است، در لیست بورس نیویورک وجود داشته و در سال 2008 به جای «گروه بین المللی آمریکا» یکی از اجزای شاخص صنعتی داو جونز شده است.
در سال 1903 «جیمز کرفت» یک عمده فروشی پنیر در شیکاگو راه اندازی کرد. او که در سال اول، حدود 3000 دلار و یک اسب ضرر کرده بود، تا سال 1909 تجارت خود را توسعه بخشید و از برادرانش نیز در این تجارت خانگی کمک گرفت.
در سال 1915 شرکت کرفت، پنیر پروسس پاستوریزه را معرفی کرد که نیاز به نگهداری در یخچال را نداشته و تاریخ مصرف بیشتری داشت. در سال بعد، این امتیاز ثبت گردید و حدود 6 میلیون پوند از محصولات کرفت به ارتش آمریکا فروخته شد.
در سال 1916 اولین ادغام توسط این شرکت انجام شده و تبلیغات ملی را نیز آغاز کرد. چند سال بعد، نام این شرکت به «شرکت پنیر کرفت» تغییر یافت و در لیست بورس شیکاگو قرار گرفت.
شرکتی که امروزه با نام کرفت می شناسیم، در دسامبر سال 1923 توسط توماس مک اینرنی تاسیس شد و هدف اولیه آن ورود به صنعت بستنی سازی آمریکا بود، ولی پس از خریداری چندین شرکت دیگر، تولیدات خود را به انواع محصولات لبنی گسترش داد.
مک اینرنی که مالک کارخانه بستنی سازی هیدروکس بود، برای جذب سرمایه بیشتر به دنبال سرمایه گذاران بزرگ رفته و توانسته بود کنسرسیومی که متشکل از بانک های گلدمن و لمان برادرز بود را متقاعد کرده و ضمن ادغام با صنایع لبنیات «مک جانکین»، شرکت ملی محصولات لبنی را در پیتسبورگ پنسیلوانیا تاسیس کند.
سپس این شرکت شروع به توسعه نمود و پس از به دست گرفتن مالکیت چندین شرکت، در سال 1930 پس از شرکت بوردن، به بزرگ ترین تولیدکننده لبنیات در آمریکا و جهان تبدیل شده بود.
بیشتر درآمد این شرکت از فروش لبنیات بود، ولی به تدریج خطوط تولید شروع به تغییر به شیرینی های کارامل، ماکارونی و پنیر و کره مارگارین نمود. از دهه 1950 به بعد، شرکت به تولید محصولات لبنی با ارزش غذایی پایین مانند شیر کم چرب پرداخت.
شرایط به همین منوال پیش رفت، تا جایی که غفلت و بی توجهی مسوولان شرکت باعث شد تا تنها محصول لبنی باقیمانده پنیر باشد. لذا در تاریخچه کرفت، نام پنیر همواره با تاکید بیشتری یاد می شود.
در سال 1933 شرکت از طریق تبلیغات رادیویی شروع به بازاریابی کرد و دو سال بعد بستنی جدیدی با نام سیلتست (Sealtest) معرفی نمود که در تمامی مراکز پخش کرفت توزیع شد. در جریان جنگ جهانی دوم، این شرکت هر هفته چهار میلیون پوند پنیر به بریتانیا ارسال می کرد.
در سال های پس از جنگ، شرکت رشد مناسبی داشت ولی با درگذشت مک اینرنی و کرفت، بخش های مختلف اختیار عمل کمتری از خود نشان داده و حتی با خریداری شرکت «شیشه مترو» در سال 1956 به صنعت بسته بندی شیشه روی آوردند.
کرفت در سال 1980 ضمن ادغام با کمپانی دارت، سازنده باتری های دوراسل، جعبه های پلاستیکی توپرور، لوازم خانگی وست بند و شیشه های تاچر، شرکت «دارت و کرفت» را تشکیل دادند. در ادامه این دهه، دارت و کرفت به ارائه محصولات متنوعی پرداخت و به دلیل موفقیت پایین محصولات غیرخوراکی، به تدریج اقدام به گسترش تولیدات غذایی نمود و نام خود را مجددا به کرفت تغییر داد.
توسعه شرکت و خرید کمپانی های دیگر کماکان ادامه یافت و پس از خرید نابیسکو در سال 2000 به مبلغ 19 میلیارد دلار، در سال 2007 نیز گروه دنون را خریداری کردند. در سال 2009 نیز گروه شیرینی سازی کادبری به قیمت 10 میلیارد پوند خریداری شد.
این شرکت با داشتن بیش از 98 هزار کارمند در سراسر جهان، در سال گذشته میلادی درآمدی بالغ بر 40 میلیارد دلار داشته که سود خالص 3 میلیارد دلاری را از آن کرفت کرده است

/ 0 نظر / 131 بازدید