تقلب در صنعت مواد غذایی (رب)(فرید ملکی)

سلام  دوستان در مورد تقلب بگویم و چرا تقلب در صنعت صنایع غذایی رواج پیداکرده و هرروز بیشتر میشود اول بدانیم تقلب چیست ؟تقلب واژه ایست که امروزه دیگر بی معنی است چرا؟ چون امروزه راهای فرار از تقلب زیاد است وقتی از یک کار فرما میپرسیم چرا تقلب میکنی ؟میگوید :نمی صرفه/وقتی از ملت میپرسیم میگوید: مگه میشه تقلب کنه ؟بخاطر شرایط معیشتی مردم همه ما دنبال جنس ارزان قیمت هستیم ولی یک مثل قدیمی هست که میگوید: هیچ ارزانی بی علت نیست .از این شرایط ما "کارخانه دارها سو استفاده های زیادی میکنند در اکثر مواد غذایی الان تقلب رایج شده است من امروز در مورد رب میگویم چون دیروز یکی از تولید کننده های رب هرچند ضعیف و از لحاظ اسم رسم در رده صفر میهمان یکی از دوست های صمیمی  یا شاید خیلی صمیمی من بود حال برویم سر تقلب در رب:

آن چه هنگام مصرف رب گوجه‌فرنگی بسیار اهمیت دارد، استفاده از رب گوجه فرنگی با ناخالصی‌های کمتر است.
برای پی بردن به وجود ناخالصی در رب، می‌توانید آن را روی یک سطح صاف و سفید مانند پشت سینی، بریزید و با شیء مسطح دیگری مانند شیشه یا ته لیوان، روی آن فشار آورید تا رب پخش شود و به صورت یک لایه نازک در میان دو سطح قرار بگیرد. در این صورت، ناخالصی‌هایی مانند هسته، پوسته، ذارت خارجی، چوب و سایر مواد زاید به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.
رب گوجه فرنگی باید یک دست و عاری از هرگونه ناخالصی و ذرات تیره، پوسته‌های گوجه و هسته باشد و نیز عاری از هرگونه طعم یا بوی تند و زننده مانند بوی کپک یا ماندگی باشد.
تنها چاره اصلی جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است با مصرف رب تقلبی رخ دهد، استفاده از محصولات استانداردی است که مجوز و پروانه بهداشتی دادند و نیز معرفی افراد سودجو و متقلبی است که چنین محصولاتی را تولید می‌کنند.هرچند که مواد مصرفی دررب مشخص نمیشود حتی اگه استاندارد یا..... داشته باشد
باز کردن
پیش از باز کردن در رب گوجه فرنگی، باید سطح خارجی قوطی را به خوبی با مایع ظرف شویی بشویید و سپس در قوطی را باز کنید.
رب گوجه فرنگی در برابر فساد بسیار حساس است. برای ماندگاری بیشتر رب و جلوگیری از کپک زدن آن، بهتر است پس از بازکردن در قوطی رب، محتوی قوطی را در یک ظرف شیشه‌ای دردار خالی کنید و آن را در یخچال قرار دهید. همچنین هنگام استفاده از رب، از قاشق تمیز استفاده کرده و پس از مصرف، در شیشه را محکم ببندید و در یخچال قرار دهید.
رب گوجه‌فرنگی در تهیه بیشتر غذاها کاربرد دارد و به دلیل طعم و بوی دلپذیر آن، چاشنی مناسبی برای انواع غذاهای گوشتی و سرخ کردنی است.
در صنعت نیز از رب گوجه‌فرنگی برای تهیه انواع کچاپ گوجه فرنگی و چاشنی‌های غذایی، استفاده می‌شود.
تقلبی
یکی از مواردی که بعضی اوقات هنگام مصرف رب گوجه‌فرنگی مشخص نمی‌شود، تقلبی بودن آن است.
برخی از سودجویان، با اضافه کردن سبزی‌هایی مانند کدوی پخته یا سیب‌زمینی پخته‌ و له شده، پودر نشاسته و سایر مواد دیگر در ترکیب رب گوجه‌فرنگی و حرارت دادن آنها با هم، رب گوجه فرنگی تقلبی را به بازار عرضه می‌کنند.
که اکثر کارخانه جات حتی با برند معروف این کار را انجام میدهندپس راه چاره چیست؟.............

/ 0 نظر / 387 بازدید